english

Altius Fortius Citius – o presji i rozwiązaniach dla działów HR

Ciągła presja ze strony managementu, aby ciąć koszty, zwiększać wydajność i efektywność procesów są naturalnym środowiskiem kadry zarządzającej w większości spółek. Niejednokrotnie powyższe można stosunkowo łatwo uzyskać usprawniając procesy HRowe, czyli te, które dotykają każdego pracownika w firmie. Usprawnienia często zaczynają się od systemów IT, nowych wdrożeń bądź zakupu drogich rozwiązań ERP, które mają przynieść szybki sukces…

I nie będę zaprzeczać, jest to prawidłowa droga, jednak bywa wyboista… Jest sposób, aby ta droga do nowego systemu HR przebiegła w miarę spokojnie, ba, wręcz komfortowo. Należy zwrócić uwagę na 4 kluczowe elementy przygotowania się przed podróżą:

  1. Czy to co robimy, chcemy dokładnie odzwierciedlić w systemie? Czyli rozmyślanie o procesach… Jakie są najlepsze rozwiązania w swojej klasie, przynoszące efektywność i wydajność? Warto przyjrzeć się temu, co mamy i być może dokonać, czasami wręcz rewolucyjnych, zmian.
  2. Znamy już procesy, wiemy czego oczekiwać od systemu. Zebraliśmy już kilka ofert od firm wdrożeniowych… co dalej? Jak wybrać to, co najbardziej nam odpowiada? Są to długie dni/tygodnie a czasem miesiące analiz. Jednakże ich wynik zaważy na kolejnych i docelowo na wynikach jakie osiągniemy , a wreszcie na zadowoleniu klienta końcowego, czyli wszystkich pracowników.
  3. Kontrakt podpisany, czyli siadamy do spisywania naszych wymagań biznesowych. Dlaczego to takie bolesne i pochłania większość produktywnego czasu? Niewiele firm jest tak naprawdę przygotowanych na proces spisywania wymagań, które to powinny idealnie odzwierciedlać to, czego oczekuje. Jeśli o czymś zapomnimy, cóż nic się nie stanie, ale za każdą zmianę przyjdzie nam słono zapłacić. Jeśli w Twojej firmie brakuje zasobów lub obłożenie personelu HR jest bardzo duże, zastanów się nad wsparciem konsultanta, najlepiej mającego już doświadczenia z tym, a nie innym systemem ERP. Pomyśl jednak o kimś niezależnym od firmy wdrożeniowej.
  4. Wymagania spisane i sign-off dostarczony przez Dyrektora HR. Wygląda na to, że najcięższy etap już za nami… cóż, nie chcę nikogo martwić, ale de facto najbardziej kluczowa faza całego projektu jeszcze przed Nami. Należy przygotować się do testowania skonfigurowanego systemu. Niby brzmi trywialnie, przecież wiemy, czego chcieliśmy. Teraz wystarczy włączyć system i sprawdzić czy działa… niby tak, ale scenariusze testowe należy przygotować, testy same w sobie trwają długo, jeśli pojawią się błędy po naprawie musimy zrobić re-test, potem regresję etc… Porada sprawdzona w innych borykających się z podobnymi wyzwaniami firm – znajdźmy wyspecjalizowaną pomoc, która będzie pracować dla nas, a nie w konsorcjum z firmą wdrożeniową. To nie może się nie udać!

Comments are closed.