english

Scenariusz testowy – co to takiego?

Przy każdym nowy wdrożeniu systemu IT pojawia się moment, w którym należy przygotować scenariusze testowe, czyli symulacje prawdziwego użytkowania systemu na potrzeby wyłapania błędów konfiguracyjnych. Brzmi dość banalnie, ale zadanie przygotowania takich scenariuszy po pierwsze wiąże się z dużą kreatywnością (przecież chcemy zasymulować to co w przyszłości będzie chciał w żywym systemie zrobić użytkownik), a także z dużym nakładem pracy.

Od czego zacząć?

Zawsze rekomendujemy zacząć od bardzo ogólnych scenariuszy i spisywać je np. w arkuszu kalkulacyjnym. Lista będzie rosła, aż w pewnym momencie tych ogólnych scenariuszy będzie dosyć. Wtedy to zaczynamy je uszczegółowiać, czyli dzielić na pod-scenariusze. Z założenia testowanie ma na celu sprawdzenie reprezentatywnego wycinku systemu (kłania się statystyka), tak więc nie ma możliwości przetestowania wszystkich możliwych sytuacji. Wybierzmy więc te, które są najbardziej prawdopodobne.

Co zawiera scenariusz?

Wyobraźmy sobie, że chcemy kupić nowe auto. Taka decyzja wymaga przetestowania, nieprawda? Przygotowujemy sobie w notatniku parametry, które nas interesują: pojemność silnika, spalanie, przyspieszenie, pojemność bagażnika, kolor J Te informacje możemy sprawdzić przeglądając strony producentów, ale czy nie warto się takim autem przejechać i sprawdzić samemu to co ma dla nas największe znaczenie. Tak więc przygotowujemy scenariusz testowy. Testowanie auta dzielimy na tzw. kroki:

Krok 1: Wsiadamy do auta. Test otwierania/zamykania drzwi.

Mamy już pierwszy krok, teraz wypadałoby określić czynnik sukcesu, czyli co sprawia, że dany test przejdzie sprawdzian.

Test pozytywny jeśli: drzwi otwierają się lekko, zamykają bez trzaśnięcia, klamka na odpowiedniej wysokości i łatwa do chwycenia.

Jeśli powyższe kryteria nie zostaną spełnione, test uważamy za oblany. Dodatkowo możemy określić kto test będzie wykonywał, czyli kto zostanie przysłowiowym testerem: przyszły kierowca, pasażer a może dzieci? Ile czasu przewidujemy na ten test? (to ułatwi nam przygotowanie się do wizyty w salonie i zaplanowanie dnia). Czy ten krok jest wymagany, aby można przejść do kolejnego kroku? Czy jeśli test drzwi dane auto obleje nadal chcemy testować kolejne funkcjonalności?

Podobnie konstruujemy scenariusze testowe dla aplikacji. Funkcjonalności rozkładamy na czynniki pierwsze i staramy się pokryć jak największą ich liczbę podczas testowania. Można sobie wyobrazić, że przygotowanie przemyślanych testów pochłania sporo czasu podczas trwania projektu i bardzo często jest niedoszacowana. Aby skorzystać ze sprawdzonych już wzorców warto zaangażować do wsparcia specjalistów, najlepiej takich z międzynarodowym certyfikatem ISTQB i odpowiednim doświadczeniem.

 

Comments are closed.